Wydarzenia

Wspólnota Polska
Żytomierz: Lato z Domem Polskim
2015-07-08

Już czwarty rok z rzędu Dom Polski w Żytomierzu organizuje podczas wakacji letnich półkolonie dla dzieci - „Lato z Domem Polskim”. W czerwcu-lipcu bieżącego roku odbyły się dwie kolejne edycje tego projektu. Uczestnikami półkolonii były dzieci w wieku od 7 od 13 lat, 60 osób, które uczęszczały na Sobotnie Kółka Twórcze.

 

Program projektu ułożony został w taki sposób, żeby dzieci zarówno odpoczywały, jak i brały udział w zajęciach językowych i wokalnych.

 

Tradycyjnie zaczęliśmy od poznawczej wycieczki „Polski Żytomierz”. Wielkie zainteresowanie u dzieci wywołała wycieczka do muzeum etnograficznego działającego przy Żytomierskim Uniwersytecie, którą poprowadziła kurator muzeum pani Maria Masłowska. W ciągu dwóch tygodni dzieci zwiedziły również czołgowy zakład koło Żytomierza, fabrykę lodów „Rud”, muzeum „Rzemieślniczy dwór” oraz muzeum kosmonautyki. Największą atrakcją oczywiście był basen.

 

Ważnym punktem programu każdej edycji projektu było „Spotkanie z Bogiem”, które tym razem poprowadzili księża prawosławnej cerkwi ukraińskiego patriarchatu.

 

Pomoc w realizacji tak różnorodnego programu zapewniły w ramach praktyki zawodowej studentki Żytomierskiego Uniwersytetu Państwowego im. I. Franki.

 

Na zakończenie każdej edycji „Lata z Domem Polskim” dzieci pod opieką wychowawczyń i nauczycieli przygotowują koncert finałowy. Przedsięwzięcie otwierają mini-spektakle w języku polskim, które prezentują dzieci pod opieką nauczycielki języka polskiego p. Jany Kurnosow. Następnie dzieci przedstawiają swoje talenty – deklamują wiersze, tańczą, grają na różnych instrumentach muzycznych. Na zakończenie uroczystości odbył się wspaniały koncert polskiej współczesnej piosenki dziecięcej pod akompaniament pani Łarysy Bojko.

 

Realizacja projektu „Lato z Domem Polskim” możliwa jest dzięki wsparciu finansowemu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

 

dr Irena Perszko, dyrektor Domu Polskiego w Żytomierzu

 

Źródło: Wizyt.net

 Galeria

- BRAK KOMENTARZY -